Вадим Дмитрович Крищенко

Вадим Дмитрович Крищенко - Біографія 

Вадим Дмитрович Крищенко
Вадим Дмитрович Крищенко

Вадим Дмитрович Крищенко, народився 1 квітня 1935 року, у місті Житомирі. Український поет-пісняр. Заслужений діяч мистецтв України з 1995 року. Народний артист України з 2007 року, заслужений працівник культури з 1985 року, член Національної Спілки письменників України з 1972 року, лауреат літературно-мистецьких премій імені Івана Нечуя-Левицького, імені Андрія Малишка та імені Дмитра Луценка. Кавалер багатьох державних нагород  орденів Ярослава Мудрого V ступеня, повний кавалер ордена «За заслуги», ордена Трудового Червоного Прапора. Нагороджений найвищої київської відзнаки «Знак Пошани».

 

Спогади про перші дитячі роки, любов до рідної землі вплітаються до багатьох віршів поета. Після повернення батька з фронту Крищенки оселилися в Житомирі. Батько працював директором середньої школи №1 на Мальованці, а згодом - у школі №23, яку й закінчив Вадим. Коли йому виповнилося 14 років (навчався у сьомому класі), померла його мати. її світлий образ і тема малої батьківщини проходять крізь всю творчість поета.

 

Як згадує сам Вадим Дмитрович, писати вірші він почав ще в школі. Великий вплив на його становлення як поета-пісняра справив Андрій Малишко. На той час Вадим уже був студентом факультету журналістики Київського університету, відвідував літературну студію, якою керував Юрій Мушкетик, а старостою був Василь Симоненко.

 

Згадує Вадим Крищенко: "Один із перших своїх поетичних зошитів я віддав читати Андрію Малишку. По якомусь часові приходжу до нього і з хвилюванням запитую: "Андрію Самійловичу, ну як?.. У відповідь чую: "Твої вірші, Вадиме, як пісня". Я тоді подумав: "А це добре, чи погано?" Тільки через багато років по тому зрозумів, що великий Майстер, який сам прекрасно писав пісні, зумів розгледіти в поетові-початківцеві цю схильність до пісні".

 

Після закінчення університету Вадим Крищенко певний час перебував на журналістській роботі. У 1963 році побачила світ перша збірка поезій "Тепла прорість". У наступні роки з'явилося ще понад 30 поетичних збірок В. Крищенка, він автор понад 300 пісень. Працював у співавторстві з такими відомими композиторами, як Геннадій Татарченко, Олександр Злотник, Ігор Поклад, Олександр Морозов, Павло Дворський і багато інших. 

 

Загалом, Вадим Дмитрович Крищенко, є автор більше 50 поетичних збірок, за все життя написав понад 1000 пісень. Найвідоміші пісні: "Наливаймо, браття, кришталеві чаші", "Одна-єдина", «Хай щастить вам, люди добрі», «Родина», "Десять Господніх заповідей", «Молитва», "Хай береже усіх Господня сила", "Благослови", "Бути українцем", "Україна", "Україно, пам"ятай героїв", «Білі нарциси», «Берег любові», «Отчий край», «Лебеді кохання»і. Майстерність його пісенного слова випробувана часом і зігріта любов'ю багатьох людей.

 

Його пісні виконували ,Софія Ротару, Василь Зінкевич, Лілія Сандулеса, Іво Бобул, Оксана Білозір, Іван Попович, Павло Дворський, Павло Зібров, Віталій і Світлана Білоножки та багато інших українських артистів. Неперевершеними виконавцями пісень поета, були незабутні Назарій Яремчук і Раїса Кириченко

Comments: 0