Кос - Анатольський Анатолій Йосипович

Біографія - Анатолій Кос-Анатольський

Кос-Анатольський Анатолій Йосипович
Кос-Анатольський Анатолій Йосипович

Слова до пісні Ой ти дівчино з горіха зерня написав відомий поет, пан Іван Франко, про Івана Франка можна почитати тут. Музику до пісні, написав український композитор, народний артист України, лауреат Державної премії УРСР імені Т. Г. Шевченка, пан Анатолій Кос Анатольський

 

 Анатолій Кос-Анатольський народився 1 грудня 1909 року, в м.Коломия.  На п'ятому році життя Анатолій уже співав у домашньому дитячому хорі українські пісні. Навчаючись в українській гімназії Станіславі, він відвідує філіал Львівського вищого музичного інституту ім. М. В. Лисенка, головним інспектором якого був композитор Станіслав Пилипович Людкевич. У 1923 році. відбулася перша зустріч Анатолія з цим відомим композитором. Станіслав Пилипович порадив показати здібного учня піаністам Львівського вищого музичного інституту.

 

Успішно склавши іспити на атестат зрілості, Анатолій твердо вирішив продовжувати навчання у Львові, у Вищому музичному інституті ім. М. В. Лисенка. Але його батько Йосип Михайлович переконував сина і порадив здобути професію, яка б дала "твердого хліба". Отож у 1927 році. Анатолій Кос став студентом юридичного факультету Львівського університету.  

 

Через рік майбутній композитор вступив до Львівського вищого музичного інституту. Його зарахували у фортепіанний клас відомого на той час піаніста Тараса Шухевича.

 

В інституті Анатолій став активним членом студентського гуртка "Домінанта". Проте невдовзі Шухевич залишив роботу у Вищому музичному інституті і перейшов до польської консерваторії ім. К. Шимановського. Він запропонував Анатолію вчити його безкоштовно.

 

Закінчивши консерваторію, Анатолій Йосипович переконався у правоті батькових прогнозів щодо сумної долі музиканта. Диплом не допоміг йому забезпечити матеріальне існування.

 

Зневірений Анатолії у 1931 році. закінчив юридичний факультет Львівського університету і пішов працювати у приватну юридичну контору. У 1938-1939 роках працював адвокатом у містечку Залізці.

 

Першою самостійною творчою роботою стало музичне оформлення спектаклів Львівського музично-драматичного театру (1941). В часі війни перебував на теренах Західної України. Після Другої світової війни став членом Львівського обласного відділення Спілки радянських композиторів України, працював концертмейстером Львівського драматичного театру, а від 1952 року працював викладачем, професором у Львівської консерваторії імені М. Лисенка.

 

Помер 30 листопада 1983 року у Львові. Похований на Личаківському цвинтарі Львова (поле № 3). Надгробний пам'ятник виконав скульптор Еммануїл Мисько.

Українська народна пісня - Ой ти дівчино з горіха зерня 

Comments: 0