Думитрашко Костянтин Данилович

Біографія - Костянтина Думитрашка

Думитрашко Костянтин Данилович
Думитрашко Костянтин Данилович

Український письменник, поет, педагог, пан Думитрашко Костянтин Данилович, народився, 8 травня 1814 року, у місті  Золотоноша. Навчався в Золотоніській народній школі, вчився у Переяславській духовній семінарії, також в 1839 році, закінчив Київську духовну академію.Після закінчення навчання працював педагогом у Київський духовній семінарії, а з 1872 року працював бібліотекарем академії.

 

Початок літературної діяльності Костянтина Думитрашка, припадає на 1830 рік. Літературну діяльність Костянтин Думитрашко розпочав із записів пісень та дум. Першого свого вірша поет написав у Золотоноші,  і присвятив цей вірш цьому місту. Цей вірш був опублікований у журналі «Маяк» у 1843 році, називається "Маленька та хороша Моя Золотоноша!" 

 

У 40-50-х роках Думитрашко створив рукописну збірку «Копитькові вірші і пісні», значне місце в якій посідають балади і пісні. Ще навчаючись у школі, поет збирав фольклор. Частину записаних ним дум і пісень використав у своїй збірці Михайло Максимович, зокрема такі як дума "Козак Голота", "Три брати Самарські", "Перемога Корсунська". 

 

Думитрашко ще був відомий, як етнограф, він записував весільні звичаї, колядки, збирав різні традиції. Думитрашко був одним з перших в Україні, хто почав наполягати на вивченні школярами народної поетичної творчості, яка має гарно впливати на формування свідомості шкільної молоді. 

 

Це насамперед його праця "Казки та морально-виховне їх значення" яка була видана 1873 році.  Труди Костянтина Думитрашки  високо цінували Тарас Шевченко і Михайло Максимович. Думитрашко був відмий як збирач українських пісень і народного фольклору,  Михайло Максимович був опублікував його твори у «Збірнику українських пісень»  яка  була видана 1849 році.  

 

Свою поезію "До карих очей", пан Думитрашко написав у 1854 році, ця поезія стала  українською народною піснею, яка сьогодні називається "Чорнії брови карії очі". Музику  до поезії написав, український композитор, поет, пан Денис Федерович Банковський, який народився в 1816 році, на Вінниччині, помер 1881 році, в Богуславі.  Завдяки цим людям ми маємо українську народну пісню "Чорнії брови карії очі" .

 

Помер Костянтин Думитрашко, 7 травня 1886 року, похований на Київському історичному кладовищі Щекавиця. 

Чорнії брови карії очі - Українська народна пісня

Comments: 0