Семен Климовський

Семен Климовський - Їхав козак за Дунай

козак , їхав козак за дунай

Пісню  Їхав козак за Дунай, написав козак харківського полку, пан Семен Климовський. Невідомо, коли він точно народився, знаємо що жив він на рубежі  XVII та XVIII столітті. 

 

Останні дні свого життя козак Семен Климовський проживав в селі Припутні  Єлисаветградського повіту  Херсонської губернії. Сьогодні цього села вже не існує, останні мешканці залишили село і вимерли у часи голодомору 1932-1933 року.

 

Пісня «Їхав козак за Дунай»  вперше  була надруковано у видані «Собрание народних русских песен с их голосами»  у 1790 році ; (2- видання  1806 року ; 3- видання  1815 року ).  Ця пісня набула великої популярності в Росії і в Західній Європі, була перекладена німецькою і французькою мовами.  

 

У 1808 р. німецький композитор Х.Тідге був присутній на святі у Чорному лісі,під Баден-Баденом, де місцева шляхта влаштувала «садове свято», в якому брали участь і гості з Росії. Почувши пісню про розлуку козака й дівчини - Тідге здійснив вільну переробку тексту. З того часу німці вважають цю версію української пісні власним фольклорним твором. Вона стала відома під назвою «Schöne Minka, ich muß scheiden».

 

У 1816 році, за обробку пісні «Їхав козак за Дунай» узявся сам Бетховен. Композитор був у приятельських стосунках з Андрієм Розумовським, послом Росії в Австрії, який у своєму віденському палаці зберігав велику кількість музичних видань. Дружні стосунки Бетховена і Андрія Розумовського були серйозними, #Бетховен навіть присвятив йому п'яту та шосту симфонії. На його замовлення Бетховен написав 3 квартети (7-й, 8-й та 9-й струнні квартети), які отримали назву «квартети Розумовського».

 

Син останнього гетьмана Кирила Розумовського, Андрій Розумовський, мав сентимент до землі й культури своїх предків. Не без впливу Розумовського, Бетховен зацікавився українським музичним фольклором. В його обробці пісня «Їхав козак за Дунай» оновилася,  голос, який її виконує зазвучав у супроводі фортепіано, скрипки, і віолончелі, притаманна оригіналові маршовість поступилася більш повільним і ніжним тонам. Вона відома в збірках Бетховена серед творів без номеру опусу  «Schöne Minka, ich muß scheiden» Ukrainian Cossack. 

 

Про харківського козака Семена Климовського даних майже не збереглося. Він помер близько 1730 -1785  року, був автором двох віршованих політичних трактатів. «Про правду і великодушність благодійників» «Про правосуддя начальствующих» «Про смиренність височайших» «Пісня Їхав козак за Дунай».  Авторство його пісні «Їхав козак за Дунай» першим підтвердив російський історик М. Карамзін.

Переглянути текст пісні -  Їхав козак за дунай  - слухати і скачати пісню тут 

 Їхав козак за Дунай - Українська народна пісня 

Comments: 0