Чуєш мій друже славний юначе

( скачати - слухати, текст, скачать - слушать )



Чуєш мій друже славний юначе

Українська народна повстанська пісня

Слова : Олена Теліга ? 

Музика і обробка: Тарас Компаніченко

Виконує: Тарас Компаніченко

 

Текст пісні 

 

Чуєш, мій друже, славний юначе,

Як Україна стогне і плаче?

З півночі чорна постає хмара,

Рикає хижо московська навала.

 

Приспів:

Ми сміло в бій підем за Україну

І як один проллєм кров молодую.

Ми сміло в бій підем за Русь Святую

І голови складем за Землю Рідну.

 

Ворог лукавий йде на Вкраїну,

Щоб обернути Край Наш в руїну.

Лава до лави станьмо, як криця,

На герць кривавий з ворогом биться.

 

Приспів.

 

Сміло до бою, брате, рушаймо,

Землі Святої врагу не даймо.

Жереб щасливий за Край вмирати,

А не в кайданах вік звікувати.

 

Приспів:

Ми сміло в бій підем за Україну

І як один проллєм кров молодую.

Ми сміло в бій підем за Русь Святую

І голови складем за Землю Рідну.



Біографія - Олена Теліга

Біографія - Олена Теліга
Олена Теліга

Чуєш мій друже славний юначе - українська народна пісня.

Слова пісні написала або переклала на українську мову поетеса Олена Теліга.  Деякі джерела стверджують що вона вірша  написала в Празі в 20 роки минулого століття, але чітких підтверджень не знайдено. 

 

Повне ім'я Олени Теліги  -  Олена Іванівна Шовгенева.

 

Олена Іванівна Шовгенева народилася 21 липня 1907 року, в родині інженера  і професора Івана Шовгенева. Прізвище Теліга -  це прізвище її чоловіка, яке вона отримала після одруження.  

 

Батько Олени Теліги був міністром Української Народної Республіки. В 1919 році, після наступу більшовиків Центральна Рада змушена була залишити Київ, а разом з нею виїхав і Іван Шовгенів, який оселився з родиною в Чехії, згодом ставши ректором Української господарської академії в Подєбрадах.

 

У 1929 році. Олена закінчила історико-філологічний факультет Високого педагогічного інституту ім. М. Драгоманова, того ж року вийшла заміж за кубанського козака Михайла Телігу.

 

Разом з чоловіком вона жила і працювала у Варшаві, беручи активну участь у громадському житті. У 1939 - 1941 роках. у Кракові пані Олена очолювала літературно-мистецьке товариство «Зарево»  під керівництвом Олега Ольжича і працювала у Проводі ОУН. 

 

22 жовтня 1941 року. у складі однієї з похідних груп ОУН, Олена Теліга поїхала до Києва, де, незважаючи на небезпеку, взяла участь у заснуванні Української національної ради. Також в  Києві Олена заснувала і редагувала журнал «Літаври». В період своєї роботи з 1941 - 1942 рік  знаходилася під постійним наглядом гестапо. Олег Ольжич намагався переконати Олену Телігу виїхати з міста, але вона категорично відмовлялася, знаючи про масові арешти українців і про те, що гестапо влаштувало засідки.

 

 9 лютого 1942 року. Олену Телігу арештувало гестапо. 13 лютого за іншими даними 21 лютого 1942 року. Олену Телігу разом з чоловіком  Михайлом Телігою і редактором Іваном Рогачем і поетом Іваном Ірлявським було розстріляно німецькими фашистами у Бабиному Яру в Києві.

Tags: чуєш мій друже славний юначе українська повстанська пісня тарас компаніченко скачати слухати текст слова пісні скачать слушать олена теліга