Іван Негребицький

Автор пісні Розпрягайте хлопці коні

Цікава історія пісні «Розпрягайте хлопці коні».  Краєзнавець Віктор Яланський у книзі, виданій у 1999 році, «Нестор і Галина, розповідають фотокартки» наводить розповідь Галини Кузьменко, дружини Нестора Махна, що автором цього твору є махновець з Полтавщини Іван Негребицький.  

 

Як розповідала Галина Кузьменко, махновська версія пісні трохи відрізнялась, у неї був  завершальний  куплет:

 

Запрягайте, хлопці, коней

Годі вам вже спочивать,

Та й поїдем із Гуляй-Поля

Щастя й волю здобувать.

 

В цій пісні цікавий приспів - Маруся раз, два, три калина,  тому я вирішив трохи пофантазувати на тему приспіву. Махновець Іван Негребицький міг обрати для пісні поширене в Україні  жіноче ім’я Маруся, також персонажем для пісні могла послужити отаманша  Маруся Никифорова, яка зі своїм козачим підрозділом входила в склад армії Махна.

marusya, маруся никифорова
Маруся Никифорова

Отаманша Маруся воювала на сході України і сучасного Дону,  воювала як проти більшовиків так і проти білогвардійців і вона була в той час дуже відомим отаманом в Україні,  який загинув при невідомих обставинах.

 

Офіційна версія смерті така:  

 

Восени 1919 року Никифорова спланувала замах на керівництво більшовицької Росії. Вона планувала закласти вибухівку і підірвати все керівництво більшовиків на чолі з Леніном, а потім утекти до Польщі для організації анархістської революції. Вибухівку вона заклала і вбила якусь частину партійців,  але самого Леніна ця помста минула. Після теракту в Москві, вона втекла до Севастополя,  де  її впізнав хтось з білогвардійців і Марусю арештували.

 

У вересні 1919 року її разом з чоловіком Вітольдом Бжостеком повісили у дворі севастопольскої тюрми за наказом денікінського генерала Слащова.

 

Слухати і скачати пісню у виконанні Волинського Хору  -  Розпрягайте хлопці коні 

Розпрягайте хлопці коні - Українська народна пісня

Comments: 0