Горіла сосна палала

В нас  існує весільна  обрядова  традиція,  під час весілля палити сосну.  За традицією брали  гілку сосни  і влаштовували таким  чином:  гілки сосни втикали в хліб або весільний коровай. прикрашали квітками, колоссям, калиновими ягодами, хмільними шишками, кольоровими, золотими й срібляними нитками, стрічками й папірцями. На гілках також кріпили невеликі воскові свічки, які підпалювали і таким чином сосна палала.

 

Весільна традиція  про яку  співають  в пісні «Горіла сосна палала»  описується  і  в інших піснях. Наприклад,  про цю традицію  ми можемо прочитати в пісні «Їхали козаки з Дону до дому» .  Автор пісні  описує як козаки підпалили сосну  а дівчина кричить  і не хоче одружуватись,  просить когось  її врятувати  від цього  шлюбу.

 

Ой ти, Галю, Галю молодая,
Підпалили сосну од гори до низу.

 

Горить сосна, горить і палає,
Кричить Галя криком, кричить-промовляє.
Ой ти, Галю, Галю молодая,
Кричить Галя криком, кричить-промовляє:

Ой хто в лісі чує, нехай той рятує,
Ой хто дочок має, нехай научає!

 

Весільне гільце ставили  в кутку під образами ,  свічки на гільці підпалювали  з верху  до низу , тому в пісні  « Їхали козаки з Дону до дому» співають  «підпалили сосну  відгори до низу»

 

Прочитати про пісню  Їхали козаки можна тут

 

Дівоча коса з давніх часів шанувалася українцями, про неї складено безліч прекрасних пісень. Про  дівочу косу згадують в багатьох весільних і обрядових піснях. У минулі часи  під час весілля дівчині обрізали косу, таким чином всі мали знати що вона заміжня, коли коса відростала то  жінка мала  її ховати під хустиною.

 

Ще донедавна дівчата в Україні волосся не обрізали.  Здається, це було всього сто років тому, та навіть в середині 20 століття стрижка коси не була популярною. Вважалося, що пострижена дівчина зіпсована і нечесна, легкої поведінки. Сьогодні було б смішно вважати, що дівоча коса  то перша ознака цнотливості й порядності. Але попри конкурси зачісок і розмаїті види стрижок, в нашій країні існує багато дівчат які носять косу.

 

Українська народна пісня

 

Горіла сосна палала,
Горіла сосна палала.
Під нею дівчина стояла. 2 рази


Під ней дівчина стояла,
Під ней дівчина стояла,
Русяву косу чесала.        2 рази


Ой коси, коси ви мої,
Ой коси, коси ви мої,
Довго служили ви мені.  2 рази

Більше служить не будете,
Більше служить не будете.
Під білий вінець підете.  2 рази


Під білий вінець, під хустку,
Під білий вінець, під хустку,
Більш не піду я у дружку. 2 рази

 

Горіла сосна слух іде,

Горіла сосна слух летить,

Грала музика цілий день, 2 рази

 

Горіла сосна палала,
Горіла сосна палала.
Під нею дівчина стояла.   2 рази

 

Скачати мп 3