(слушать - скачать mp3 слухати - скачати)
Українська повстанська народна пісня
Слова - музика, марш:
Степан: Чарнецький
Григорій: Трух
Виконує: Військовий оркестр Повітряних Сил України
Текст пісні
Ой у лузі червона калина похилилася,
Чогось наша славна Україна зажурилася.
А ми тую червону калину підіймемо,
А ми нашу славну Україну, гей, гей, розвеселимо!
Не хилися, червона калино, маєш білий цвіт.
Не журися, славна Україно, маєш вільний рід.
А ми тую червону калину підіймемо,
А ми нашу славну Україну, гей, гей, розвеселимо!
Гей у полі ярої пшениці золотистий лан,
Розпочали наші добровольці з ворогами тан!
А ми тую ярую пшеницю ізберемо,
А ми нашу славну Україну, гей, гей, розвеселимо!
Як повіє буйнесенький вітер з широких степів,
Та й прославить по всій Україні січових стрільців.
А ми тую стрілецькую славу збережемо,
А ми нашу славну Україну, гей, гей, розвеселимо!
"Ой у лузі червона калина" - це українська народна пісня авторського походження, яка стала одним із символів української визвольної боротьби, а згодом і символом незламності українського народу у війні з Росією. Ось її історія:
Рання історія та створення
Народне коріння: Пісня має коріння у народних піснях. Музикознавці, зокрема Філарет Колесса та Василь Витвицький, вважали, що мелодія пісні є народною, і вказували на її схожість з мотивом пісні «Ой зацвіла червона калина над криницею».
Театральна постановка: Сучасного вигляду пісня набула у 1914 році. Режисер, поет та журналіст Степан Чарнецький адаптував її для вистави «Сонце руїни» за п'єсою Василя Пачовського. Чарнецький сам підібрав мелодію, а для фінальної пісні вистави використав дещо змінений текст старовинної козацької пісні "Розлилися круті бережечки". Вистава мала великий успіх, і пісня швидко стала популярною.
Гімн Січових Стрільців
* Доповнення тексту: У серпні 1914 року пісню почув чотар Українських Січових Стрільців (УСС) Григорій Трух. Він додав до першої строфи ще три, які й склали сучасний варіант «Червоної калини». Трух навчив співати пісню стрільців своєї чоти.
* Символ боротьби: «Ой у лузі червона калина» стала гімном Українських Січових Стрільців, які воювали за незалежність України. Калина, що "похилилася", стала символом України, яку потрібно було "підняти" і "розвеселити".
Радянські часи та відродження
* Заборона: У радянські часи пісня була заборонена, оскільки асоціювалася з українським національно-визвольним рухом.
* Відродження: Пісня повернулася в публічний простір наприкінці 1980-х років, зокрема, завдяки хору "Гомін", який виконав її на Співочому полі. Після відновлення незалежності України 24 серпня 1991 року пісня прозвучала у стінах Верховної Ради.
Сучасність
Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 році пісня "Ой у лузі червона калина" пережила нову хвилю популярності і стала світовим символом українського спротиву. Її виконують не тільки в Україні, а й по всьому світу на знак солідарності з українським народом.
Tags; ой у лузі червона калина скачати ремікс mp3, слушать пісню онлайн