Марш Сіроманців

Дмитро Карпенко
Дмитро Карпенко

Невідомо хто автор цієї пісні і музики. Текст пісні вперше опублікований  4 березень 1945 року  у  журналі "Повстанець". Під назвою "Сіроманці" виступала сотня, що входив до складу Воєнної округи (ВО)  - УПА -Захід . Командиром сотні  "Сіроманців" був Дмитро Карпенко  ( псевдо Яструб)


У жовтні 1943 року сотня «Сіроманців» була скерована на північно-західні терени Галичини для боротьби з польськими загонами АК. Перший бій з німцями відбувся восени, біля села Болехів у 1943 році.


Для зимівлі на пару місяців у 1943-44 роках відділ зупинився на Рогатинщині, недалеко сіл Дичок, Яглуша, Мелни та Виспи. Табір розташувався на безліссі, яке називалося «Золота поляна». У другій половині вересня 1944 року згідно ухвали керівництва УПА, сотня «Сіроманців» реформувалася в курінь під назвою «Верховинці», а сотенний «Яструб» перебирав собі псевдо «Лютий». Він ставав курінним, а до куреня увійшли сотні; «Сіроманці», «Бурлаки», «Полтавці».  Курінь провів низку завзятих і успішних боїв проти більшовицьких карально-репресивних загонів НКВД.


Найвідоміший бій "Сіроманців" був  29 вересня 1944 р. під селом  Унів   Перемишлянського району на Львівщині.  Про бій біля села Унів згадано у передріздвяному привітанні Головного командування УПА Романа Шухевича,  він цей бій прирівняв до бою під  Гурбами.


Пісню "Марш  Сіроманців"  у 1965 році  записав Євген Гіщинський який збирав повстанські пісні , так пісня збереглася до наших днів.  

 

 

 

Українська народна пісня

Слова і музика; народні

 

 

Із гір Карпат несеться гомін волі,
Із гір Карпат несеться волі зов...
Там синьо-жовті лопотять прапори,
Там вже заграла українська кров.

Там борами мандрують "Сіроманці",
На плечах – кріс, граната – на руках...
Це Батьківщини вірнії повстанці
Виконують провідника наказ.

Бандера шлях до волі нам покаже...
З його наказу ідемо у бій!
І розіб’єм, розгромим кодло враже,
Запалимо визвольний буревій.

Гей рідний брате Заходу і Сходу,
Єднайсь в один ударний моноліт!
Ми Україні виборем свободу,
Загарбницький повалимо ми світ!

О, Україно, люба наша мати,
Ми знищим ката, волю принесем!
І загримлять повстанчії гармати,
Вітаючи тебе з воскресним днем.