Які події оспівують в пісні Понад Хустом ворон кряче ?

Окупація Закарпаття - Війна проти Карпатської України

Після довголітньої війни Наддніпрянської Української Народної Республіки, проти більшовицької Росії, та довготривалої боротьби Західної Української Народної Республіки, проти румунських, польських та чехословацьких  інтервентів. Український народ зрозумів що тільки спільним зусиллям можна здолати окупантів і  22 січня 1919 року у місті Києві на Софійському майдані,  було проголошено Акт Злуки.   

 

Дві незалежні держави цим універсалом на весь світ оголосили про створення єдиної незалежної «Української Народної Республіки». Та не судилося у ті роки збутися мрії народу України  мати свою державу.  Під тиском московських більшовицьких військ  Українська Народна Республіка не встояла  і була розділена між чотирма країнами, Польщею, Чехословаччиною, Румунією і Росією.

Прочитати історії окупації Західної України у 1939 році, тема до пісні Світить сонце світить ясне.

За Сен-Жерменським договором, який був підписаний 10 вересня 1919 року, та Тріанонським мирним договором, який підписали країни Антанти  4 червня 1920 року,  Словаччина та Закарпатська Україна після ліквідації Австро - Угороської Імперії повинні були входити в склад Чехії.  Закарпатська Україна від міста Ужгорода до міста  Рахова за цими угодами переходило у склад Чехословаччини і отримувало там автономію під назвою Карпатська Русь. 

 

На жаль, обіцянки автономії залишились лиш на папері і не були виконанні.  На протязі всієї окупації чехами Карпатської Русі, русини боролись за свій суверенітет і вимагали автономію.

29 травня 1938 року Русинська Народна Рада в столиці Карпатської Русі  у місті Ужгороді, поставила вимогу до уряду Чехословаччини, про впровадження статусу автономії краю, посилаючись на положення Сен-Жерменського договору. У цьому 1938 році, територіальні претензії  Чехословаччині висунула Німеччина, яка вимагала повернути Судети.  Польща і Королівство Угорщина також  висунула чехам територіальні претензії.

  

Знаходячись в складному політичному становищі і балансуючи між війною і миром,  чехословацький уряд погодитися надати Підкарпатській Русі статус автономної республіки. Празький парламент ухвалив конституційний закон про автономію Карпатської Русі, внаслідок чого Чехословаччина перетворилася на федеративну державу, чехів, словаків і карпатських русинів.

 

11 жовтня 1938 року Підкарпатська Русь отримала автономію у складі Чехословацької республіки, а вже 26 жовтня 1938 року уряд Підкарпатської Русі очолив Августин Волошин (фото верху) після чого автономія була перейменована у Карпатську Україну.

 

2 листопада 1938 року Королівство Угорщина під патронатом Німеччини та Італії виграло арбітраж у Відні.  За рішенням Віденського арбітражу Чехословаччина повинна була звільнити землі на яких проживали угорці. За цим рішенням Карпатська Україна втратила частину своїх земель разом зі столицею Карпатської України містом Ужгород. Місто Ужгород опинилися в Угорщині і уряд  автономної республіки був змушений шукати нову столицю, цією столицею стало місто Хуст.

 

Відчуваючи загрозу військового вторгнення, 9 листопада 1938 року в Карпатській Україні була створена народна самооборона. Організація під назвою Карпатська Січ у випадку агресії повинна була захистити край від ворогів, але на жаль ця військова  організація  не була спроможною якісно протидіяти регулярним військам. 

 

6 березня 1939 року Гітлер вирішив остаточно ліквідувати Чехословацьку республіку, окупувавши Богемію і Моравію , та давши дозвіл, на окупацію Королівством Угорщина Карпатської України.

 

В ніч з 13 на 14 березня 1939 року, угорські війська за підтримкою Третього Рейху розпочала війну проти Карпатської України. Прем’єр Міністр Августин Волошин віддав наказ видати всю резервну зброю  Карпатській Січі і боронити країну.  З перших же годин угорського вторгнення частини Карпатської Січі вели кровопролитні бої з переважаючими силами ворога по лінії Ужгород-Мукачеве-Берегово-Севлюш.

 

15 березня 1939 року Сойм республіки проголосив повну державну самостійність Карпатської України. Державним прапором та гімном республіки були визнані синьо-жовтий стяг і український національний гімн «Ще не вмерла України..». Герб  червоний ведмідь на лівому срібному півполі й чотири сині та три золоті смуги у правому півполі та тризуб з хрестом на середньому зубі.  Президентом Карпатської України було обрано Августина Волошина, який призначив прем'єр-міністром нового уряду суверенної держави Юліана Ревая.

 

На жаль, не судилося молодій республіці збутися, шансів виграти в цьому зіткненні не було, але як сказав Михайло Колодзінський, один з трьох членів Генерального штабу Карпатської Січі : «Коли вже немає розумного виходу з тяжкого становища, то треба вміти вмерти по геройськи, щоб така смерть була джерелом сили для молодих поколінь». 

 

Текст пісні «Понад Хустом ворон кряче» можна переглянути тут

 

Про ці  тяжкі і трагічні сторінки нашої історії оспівують  у пісня «Понад Хустом ворон кряче». Карпатська Січ воювала як могла , бої за незалежність Карпатської Русі  відбувались аж до кінця травня 1939 року .

Понад Хустом ворон кряче - Українська народна пісня 


Comments: 0