Засвистали козаченьки - Гурт ЛтаваЗасвистали козаченьки

Українська народна пісня

Слова: Маруся Чурай

Музика : Микола Лисенко

Виконує:  гурт Лтава

 

Текст пісні 

 

Засвистали козаченьки

В похід з полуночі,

Заплакала Марусенька

Свої ясні очі.

 

Стоїть місяць над горою,

Та сонця немає...

Мати сина в доріженьку

Слізно проводжає.

 

Ой не плачте, не журітесь,

В тугу не вдавайтесь:

Заграв кінь мій вороненький

Назад сподівайтесь!

 

Засвистали козаченьки

В похід з полуночі,

Заплакала Марусенька

Свої ясні очі.Пісня - Засвіт встали козаченьки

Маруся Чурай  Засвіт встали козаченьки
Маруся Чурай

Маруся Чурай написала пісню «Засвистали козаченьки», або за іншою версією « Засвіт встали козаченьки». Навколо цієї пісні, існують суперечки, деякі люди стверджують, що ця пісня має іншу назву і ця  їхня назва пісні правильна.

 

Офіційно, пісня Марусі Чурай, має три назви, «Засвистали козаченьки»  «За світ встали козаченьки»  «Засвіт встали козаченьки» і ці всі назви правильні, все залежить від того, як співати перший куплет пісні. Якщо співати - засвіт встали козаченьки  в похід опівночі - тоді буде і відповідна назва пісні. Якщо співати - засвистали козаченьки - тоді пісня, буде мати таку саму назву, як співають в першому куплеті.

 

Найдавніша назва пісні, була опублікована Михайлом Максимовичем у збірці  «Украинскія народныя пѣсни» 1834-го року.  Пісня у варіанті Максимовича, мала назву «Засвистали козаченьки». 

 

Невдовзі, цю пісню використав Яков Кухаренко, котрий 1836-го року включив її до п'єси «Чорноморський побит на Кубані»,  завдяки пану Якову, пісня стала відомою. У 1872 році, композитор Микола Лисенко, написавши до неї музику, ввів пісню до своєї опери «Чорноморці».

 

До революції 1917 року, пісня «Засвіт встали козаченьки» мала одну назву і всі цю пісню називали «Засвистали козаченьки». Перший рядок пісні у варіанті «Засвистали козаченьки» використовував український етнограф Михайло Максимович, поет Степан Руданський, композитор Микола Лисенко.

 

У 20 столітті, появилися люди, які відстоювали іншу версію пісні, це були радянські музикознавці, Лідія Архимович, Микола Гордійчук, Л. Кауфман. Завдяки цим людям появилася інша назва пісні і цю пісню стали називати «Засвіт встали козаченьки».

 

Як правильно співати цю пісню ?  Так як офіційно існує три назви пісні, то її можна співати, як бажає ваша душа. Можете співати Засвистали козаченьки, можете співати За світ встали козаченьки, або Засвіт встали козаченьки, всі ці назви будуть правильними і ви як виконавець пісні, на своє авторське виконання, будете мати авторське право. Змінювати вашу назву пісні і текст  вашого виконання ніхто немає право, це виключно ваше авторське право.

 

На моєму каналі в Ютубе є пісня, «Засвистали  козаченьки», цю пісню виконує гурт Рушничок з Канади.  Гурт  Рушничок володіє авторським правом на своє виконання пісні і їм подобається варіант пісні в обробці Лисенка, це виключно їхнє авторське право і ніхто не має право на цю тему сперечатися і змінювати назву пісні.

 

Коротеньку розповідь про поетесу Марусю Чурай, можна прочитати тут

Write a comment

Comments: 0