Їхав козак на війноньку

Слова пісні - Їхав козак на війнонькуУкраїнська народна пісня

Слова музика -  Пресова квартира УСС

 - Михайло Орест Гайворонський

 

Текст пісні

Їхав козак на війноньку,

прощав свою дівчиноньку:

"Прощай, рідненька, чорнобривенька,

я йду в чужую сторононьку. (2)

 

Дайми, дівчино, хустину,

може, я в полі загину.

Накриють очі темної ночі,

легше в могилі спочину".

 

Дала дівчина хустину,

козак у бою загинув.

Накрили очі темної ночі,

легше в могилі спочинув.

 

А злії люди насилу

взяли нещасну дівчину.

Там серед поля гнеться тополя

та й на козацьку могилу.слухати пісню  Їхав козак на війноньку

Михайло Гайворонський  і пісня - Їхав козак на війноньку

Михайло Орест Гайворонський
Михайло Орест Гайворонський

Пісня  «Їхав козак на війноньку»  появилась на світ в Австро Угорській Імперії і вперше була виконана в 1915 році. Авторство  слів пісні приписують  «Пресовій кватирі УСС»  яка була створена в 1914 році. Завдання «Пресової квартири УСС» це поширення просвітницької і культурної діяльності. Музику до пісні написав Михайло Орест Гайворонський який був підхорунжим  УСС , композитором, диригентом і організатором духового оркестру Українських Січових Стрільців.

 

 

М.Гайворонський згадував:

 

    «При Українських Січових Стрільцях були три трубні орхестри. Першу вів я і Роман Лесик; від початків створення її аж до листопадових подій 1918 р. Друга орхестра повстала на весні 1918 р. при вишколі УСС під проводом Богдана Крижанівського”. Після декількох місяців самостійного існування цей оркестр (вже на Великій Україні) об’єднався із першим духовим оркестром. Третій оркестр УСС розпочав своє існування на початку 1919 р. під орудою музиканта першого оркестру Осипа Кухтина»

Народився Гайворонський 15 вересня (за іншими даними 1 вересня) 1892 в Заліщиках. Його мати знала багато українських пісень, сама гарно співала, батько любив грати на сопілці. Наука гри на скрипці і музичної теорії почалася, коли Михайлу було 8 років. Вчив його брат тітки Василь Цалинюк.

 

Після закінчення народної школи поступив на навчання в Заліщицьку учительську семінарію. Там поширив свої знання музичних інструментів. На формування музично-естетичних поглядів, композиторської творчості Михайла Гайворонського мали вплив заліщицькі вчителі Василь Цалинюк, органіст Ф. Коньор, священик І. Туркевич та професор Е. Старжинський.  Перші композиторські спроби й успіхи Гайворонського пов'язані з 1910-м роком. До його найраніших творів належать: хорова композиція на слова із збірки М. Шашкевича «Ой, вилетів орел».

 

У 1912 році Гайворонський закінчив навчання у семінарії і почав працювати учителем в Зашкові неподалік Львова. Одночасно студіював музику у Вищому музичному інституті імені Лисенка.  У часи розпаду  Австро Угорської імперії  вступив в ряди УСС.  До найвідоміших з композицій Гайворонського належать понад 30 стрілецьких пісень (кілька на власні тексти) увертюри, танці та марші для духового оркестру. Серед них:

 

    «Їхав стрілець на війноньку»

    «Гей, там на горі Січ іде»

    «Йде січове військо»

    «Коли ви вмирали, вам дзвони не грали»

    «Сповнилась міра, кров братів»

    «Ой впав стрілець»

    «Від Синього Дону до Сивиx Карпат»

    «Живи, Україно»

 

Помер композитор 11 вересня 1949 року у США , похований в Нью-Йорку. 

 

Їхав козак на війноньку скачати mp3

їхав козак на війноньку - Українська народна пісня. Пісню можна скачати і слухати , на сайті текст і слова пісні