Їхав козак на війноньку

( слухати - скачати, текст скачать )Пісня - Їхав козак на війноньку

Українська народна пісня

Слова і музика -  Пресова квартира УСС

Михайло Орест Гайворонський

 

Текст пісні

 

Їхав козак на війноньку,

прощав свою дівчиноньку,

Прощай, рідненька, чорнобривенька,

Я йду в чужую сторононьку. 

 

Дайми, дівчино, хустину,

може, я в полі загину.

Накриють очі темної ночі,

Легше в могилі спочину.

 

Дала дівчина хустину,

козак у бою загинув.

Накрили очі темної ночі,

легше в могилі спочинув.

 

А злії люди насилу

Взяли нещасну дівчину.

Там серед поля гнеться тополя

та й на козацьку могилу.слухати пісню  Їхав козак на війноньку

Михайло Гайворонський  і пісня - Їхав козак на війноньку

Михайло Орест Гайворонський
Михайло Орест Гайворонський

Пісня «Їхав козак на війноньку» з'явилася на світ в Австро Угорській Імперії и Вперше булу виконан в 1915 году. Авторство слів пісні пріпісують «Пресовій кватірі УСС» яка булу Створена в 1914 году. Завдання «Пресової квартири УСС» це Поширення просвітніцької и культурної ДІЯЛЬНОСТІ. Музику до пісні написав Михайло Орест Гайворонський Який БУВ підхорунжім УСС, композитором, диригентом и організатором духового оркестру Українських Січових Стрільців.

 

М.Гайворонській згадувать:

 

    «При Українських Січових Стрільцях були три трубні орхестри. Першу ВІВ я і Роман Лесик; від початків создания ее аж до Листопадового подій 1918 р. Друга оркестр повстала на весні 1918 р. при вішколі УСС під проводом Богдана Кріжанівського ". После декількох місяців самостійного Існування цею оркестр (Вже на Великій Україні) об'єднався Із дерло духовий оркестр. Третій оркестр УСС розпочав своє Існування на качана 1919 р. під орудою музиканта первого оркестру Осипа Кухтіна »

 

Народився Гайворонський 15 вересня (за іншімі данімі 1 вересня) 1892 у Заліщіках. Его мати знала много українських пісень, сама гарно співала, батько любив играть на сопілці. Наука гри на скріпці и Музичної Теорії Почаїв, коли Михайлові Було 8 років. Вчився его брат тіткі Василь Цалінюк.

 

После Закінчення народної школи поступив на навчання в Заліщіцьку Учительська семінарію. Там ширше свои знання Музична ІНСТРУМЕНТІВ. На формирование музично-естетичних поглядів, композіторської творчості Михайла Гайворонська малі Вплив заліщіцькі вчителі Василь Цалінюк, органіст Ф. Коньор, священик І. Туркевич та професор Е. Старжинський. Перші композіторські Спроба й успіхі Гайворонська пов'язані з 1910-м роком. До его найранішіх творів належати: хоровий композиція на слова Із Збірки М. Шашкевича «Ой, вілетів орел».

 

У 1912 году Гайворонський закінчив навчання у Семінарії и почав працювати вчителем в Зашкові Неподалік Львова. Одночасно студіював музику у Віщому Музична інстітуті імені Лисенка. У часи розпад Австро Угорської імперії вступивши в ряди УСС. До найвідомішіх з композіцій Гайворонська належати понад 30 стрілецькіх пісень (кілька на Власні тексти) увертюри, танці та марші для духового оркестру. Серед них:

 

    «Їхав стрілець на війноньку»

 

    «Гей, там на горі Січ іде»

 

    «Йде січове військо»

 

    «Коли ви вмирає, вам дзвони НЕ Граля»

 

    «Сповнілась міра, кров братів»

 

    «Ой впав стрілець»

 

    «Від синього Дону до Сівіx Карпат»

 

    «Живи, Україно»

 

Помер композитор 11 вересня 1949 року у США, похований в Нью-Йорку.