Мандрівний скрипаль

Степан Гіга
Фото, український естрадний співак, композитор, народний артист України, Степан Петрович Гіга.

Слова і музику до пісні “Мандрівний скрипаль” написав український естрадний співак, композитор, народний артист України, Степан Петрович Гіга. Народний артист України Степан Петрович Гіга народився 16 листопада 1959 року в селі Білки Іршавського району Закарпатської області. Навчався  Ужгородському музичному училищі,  був учасником ансамблю “Зелені Карпати”, згодом став керівником цього колективу.

 

    — Саме у “Зелених Карпатах” я формувався як музикант,   — переконує Степан Гіга,   — тут я вперше зустрівся з професійною музикою та навчився грати на всіх музичних інструментах.

 

    В Ужгородському музучилищі Степан Гіга навчається лише три роки (1980-1983рр.) замість чотирьох — склав іспити екстерном, і в тому ж 1983 році вступає до Київської консерваторії на вокальний факультет, де навчається у класі професора, завідувача кафедрою, народного артиста України Костянтина Дмитровича Огнєвого. На ІІ курсі філармонії Степан Гіга стає солістом надзвичайно популярної того часу синтез-групи “Стожари” (при Чернігівській філармонії), одночасно працює солістом оперної студії Київської консерваторії, якою керував народний артист Радянського Союзу Дмитро Гнатюк.  Після закінчення консерваторії отримав направлення на роботу солістом Національної опери, але, зваживши всі “за” і “проти”, Степан відмовляється. Саме через це йому вдалося отримати диплом про закінчення вищого закладу лише через півроку. У цей час він отримує кілька пропозицій щодо подальшої роботи, в тому числі й від Волинської філармонії, де спеціально для нього була створена група “Рандеву”. Однак він відмовляється і повертається на рідне Закарпаття — і в 1988 році стає солістом Закарпатської обласної філармонії. Через рік Степан Гіга створив джаз-рок групу “Бескид”. 

 

    У 1991 році, коли цей гурт розформували, Степан Гіга залишився без роботи. Саме тоді він вперше спробував займатись аранжуванням, почав писати пісні. З цим заняттям не розлучається до нині. У 1995 році виходить перший сольний альбом співака “Друзі мої”. Згодом з’явилися ще два: “Вулиця Наталі” та “Троянди для тебе”.  До речі, саме альбом “Вулиця Наталі” (тиражуванням займалася студія звукозапису з Калуша “6 секунд”) став для Степана доленосним — у 2002 році тиражі продажу сягнули мільйонної позначки. І як результат — Степан Гіга першим в незалежній Україні отримав Золотий диск. За 10 років Степан Гіга випустив три сольних альбоми, дві відеокасети з кліпами (“Друзі мої” та “Вулиця Наталі”), ще одну відеокасету — з врученням Золотого диску. 17 листопада 2005 року в Івано-Франківську відбулася презентація першого в Україні подвійного DVD співака. На двох дисках — І — “Вулиця Наталі”, ІІ — “Троянди для тебе” — версія “живих” концертів Всеукраїнського туру, який проходив напередодні на підтримку нового альбому “Троянди для тебе”.

  

    За заслуги перед українським народом і за розвиток української культури Степан Гіга у 2002 році був нагороджений золотим орденом князя Костянтина Острозького І ступеня, у листопаді 2005 — отримав срібний орден Андрея Первозванного ІІ ступеня, а через кілька місяців, у січні 2006-го, йому вручили золотий орден Андрея Первозванного І ступеня. 

 

Слова і Музика: Степан  Гіга

 

Затихла пісня і погасла свічка

На півдороги зупинився час,

Зів'яла квітка, журиться смерічка

Та пісня буде завжди поміж нас.

Чому так часто рвуться струни пісні?

Чому в струни такий короткий вік?

А може струни стали дуже ніжні?

А може в скрипки нещасливий рік?

 

Заграй скрипалю мандрівний

Заграй сумної, бо вже час,

Візьми смичок свій чарівний

Заграй скрипалю ще хоч раз.

 

Минає час, а скрипка не старіє,

Втомилися лиш руки скрипаля

Не в'яне рута, квітне розмарія

І плаче скрипка гірко віддаля.

Погасла свічка в темряві глибокій,

Скрипаль і скрипка стрілися на мить,

І біла птаха на горі високій

Мов знака чорна полум'ям горить.