Під Києвом під Крутами

( слухати - скачати )Під Києвом під Крутами

Українська народна пісня  

Слова і музика народні  

Виконує: Київський хор Гомін

 

Текст пісні про Крути

 

Під Києвом, під Крутами

Був тяжий бій з москалями!

 

Вісім тисяч на одного,

На студента молодого!

 

Червоніє сніг на полі,

Де пролили кров герої!

 

Поки Київ боронили,

Життя своє положили!

 

Ой, не смійся, лютий враже,

Бо ми свого ще покажем!

 

Нехай світ широкий знає:

Україна воскресає!Розповідь про хор Гомін 

Леопольд Ященко, хор гомін
Леопольд Ященко - хор Гомін

Етнографічний хор «Гомін» аматорський хоровий колектив, головними завданнями якого є підтримка масового побутового співу та відродження традиційних народних свят на теренах великого міста. Засновник і керівник Леопольд Ященко.

 

Ідейним натхненником хору був Іван Гончар, який виділив зі своєї приватної колекції народні строї для перших учасників «Гомону». Серед них були Ніна Матвієнко, Оксана Мешко, Олесь Харченко, Надія Світлична, Євген Чередниченко та його дружина Віра, Михайло Гуць, Лідія Орел, Віктор Андрійчук, Володимир Данилейко, Ігор Голобуцький, Стефанія та Юрій Гулії, Алла та Іван Дебелюки.

 

Дебютував «Гомін» виконанням веснянок у парку над Дніпром, а згодом на святі Івана Купала на Трухановому острові та в Гідропарку. Учасники «Гомону»  люди різних поколінь і професій, яких об'єднала любов до рідної мови, української пісні та минувшини, які прагнули відродити національні традиції, розбудити національну свідомість українців.

 

У 1971  році , хор був заборонений як «націоналістичний», а його учасники зазнали переслідувань. Хор «Гом, відомий також як хор Ященка був  створений 1969 року.

 

Свою діяльність «Гомін» відновив 1984 року, однак і надалі зазнавав утисків з боку влади. Протягом 1985-2000-х діяв при Будинку культури «Київметробуду». 2005-го отримав звання «Народний».

 

У репертуарі «Гомону» понад 600 пісень, серед яких, колядки та щедрівки: «Прилетіла ластівочка», «А в цьому дворі красна панна», «Ой красна-рясна в лузі калина», «Стояла сосна серед Дунаю»; веснянки та ігрові хороводи — «Ой по горі, по горі», «Берегом, берегом», «Коло млина калина», «Ой веснонько, весно»; купальські й петрівчані пісні — «Ой да тихо, тихо Дунай воду несе», «Ой на Івана, ой на Купала». Хор виконує також козацькі, рекрутські, стрілецькі та повстанські пісні, а також пісні на слова і музику Л. Ященка: «Золотистий туман», «Київське танго», «Купальська ніч», «Збираймо родину», «Бережімо своє ім'я», «За нашу Україну», пісні про Чорнобильську трагедію - «Покинуті оселі», «Порвалась остання струна».

 

Серед пісень, що виконує «Гомін», чимало на слова Тараса Шевченка та інших українських поетів. Колектив та його керівник охоче ділиться репертуаром, опублікувавши на сайті «Гомону» понад півтисячі пісень з нотами та комп'ютерним відтворенням звуку.